Vše o zámku Český Krumlov v roce 2021
Zde stál původní Českokrumlovský hrad ze 13. století

Vše o zámku Český Krumlov v roce 2021

Zámek Český Krumlov se opět otevřel turistům!

Od začátku června 2021 je možné opět navštěvovat interiéry hradu a zámku v Českém Krumlově. Vlivem epidemie koronaviru je počet návštěvníků ve skupině omezen na 10 osob. Proto doporučujeme rezervaci prohlídky s předstihem a online.

Prohlídky si můžete rezervovat online zde, případně můžete lístky koupit na 2. nádvoří zámku (nádvoří hned za medvědím příkopem).

K dispozici jsou všechny 3 prohlídkové okruhy. 

První okruh vás zavede do renesančních a barokních apartmánů, ve kterých postupně žily všechny 3 šlechtické rodiny Českého krumlova, Rožmberkové, Eggenberkové a Schwarzenberkové. Tento prohlídkových okruh jo zdaleka nejoblíbenější a dávám nahlédnout do každodenního života šlechticů. Během prohlídky uvidíte například kapli svatého Jiří nebo pozlacený barokní vůz.

Prohlídka trvá 55 minut. Otevřeno denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:00.

Druhý prohlídkových okruh vede skrze apartmány rodiny Schwarzenberků, kteří je upravili v 19. století do novo-gotického stylu. Tyto apartmány byli ještě před více než 150 lety touto rodinou obývány. Ze zámku se dostanete prostřednictvím tajné spojovací chodby.

Prohlídka trvá 55 minut. Otevřeno denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:00.

Nejzajímavější je ale třetí prohlídkových okruh, který vás zavede do zámeckého barokního divadla. To divadlo je unikát, protože do dnešních dnů se dochovala pouze 4 originální barokní divadla a to krumlovské je nejstarší (z roku 1766). Na prohlídce uvidíte originální jeviště hlediště, můžete obdivovat ručně bylo malované kulisy a podívat se pod jeviště, kde se nachází 3 km lan, kterými se ovládaly všechny pohyblivé prvky divadla.

Prohlídka trvá 45 minut. Otevřeno denně (kromě pondělí) od 9:00 do 15:00.

Zámecká věž – nejlepší vyhlídka na Český Krumlov

Renesanční zámecká věž a podle Karla Čapka “nejvěžovatější věž” ze všech věží na světě. Pokud hledáte skvělý pohled na Český Krumlov, tak neváhejte a těch 162 schodů na vrchol vystoupejte.

Je otevřená denně (i v pondělí) od 9:00 do 18:00. Součástí vstupu je i hradní muzeum, kde můžete obdivovat

Zámecká věž Český Krumlov
Nejvěžovatější věž ze všech věží na světě

Zámecká zahrada – skvělá procházka zdarma.

Pokud hledáte neplacenou aktivitu v zámeckém areálu, tak doporučuji barokní zámeckou zahradu, kterou naleznete na kopci nad zámkem. Je 750 m dlouhá a protože je na kopci, mnoho turistů sem nezavítá. Na hodinovou procházku je ale jako dělaná. Zámecká zahrada sestává ze dvou částí: můžete obdivovat květiny ve francouzské části, nebo se můžete vydat do anglického parku. Zde uvidíte kontroverzní otáčivé hlediště, které bude po roční pauze a rekonstrukci opět v provozu. Na konci zahrady pak narazíte na rybníček, kde můžete v létě obdivovat rozkvetlé lekníny.

Zahrada je přístupná denně od 8:00 do 19:00.

Občerstvení v zámeckém areálu, toalety, vyhlídky a suvenýry

I. zámecké nádvoří – hned u vstupu do zámeckého areálu najdete po levé straně bar Apotéka, který doporučuji především na noční popíjení, ale i během dne zde můžete koupit něco jídlu i pití. Hned nad barem jsou pak veřejné toalety. Na prvním nádvoří po pravé straně pak naleznete venkovní zahrádku restaurace U Klobouku.

II. zámecké nádvoří – v levém rohu 2. nádvoří naleznete schody vedoucí na zámeckou věž (a pokladnu, kde si můžete koupit na věž lístek). Nachází se tu další veřejné toalety a také Café Hrádek. Navíc je tu obchůdek se suvenýry a tištěnými průvodci.

III. zámecké nádvoří – když vystoupáte příkrou pasáží na III. nádvoří, naleznete zde další stánek se suvenýry. Především ale na III. nádvoří začínají prohlídky č. 1 a č. 2.

IV. zámecké nádvoří – těsně před vstupem na most (kterému říkáme Plášťový) naleznete po pravé straně další veřejné toalety. Z Plášťového mostu je skvělý pohled na Český Krumlov.

V. zámecké nádvoří – dříve, než opustíte zámek Český Krumlov, vejděte do malých dveří, které se nacházejí na levé straně tohoto posledního zámeckého nádvoří. Dostanete se na jednu z nejhezčích vyhlídek, kde je téměř povinností udělat si několik fotek na památku. Navíc si zde ve stánu můžete koupit točené pivo, kávu, nebo třeba zmrzlinu.

Zámecká zahrada – na úrovni barokní fontány v centrální části zahrady se nachází středověká restaurace Krčma Markéta a poslední veřejné toalety.

Závěr

Hrad a zámek Český Krumlov má určitě co nabídnout i v roce 2021. Areál zámku je otevřený 24 hodin a především v noci bez turistů je to skvělé místo na procházku. Pokud toužíte prozkoumat hrad a zámek s průvodcem, doporučuji naši Noční prohlídku Českého Krumlova. Interiéry zámku pak můžete vidět na třech prohlídkách každý den kromě pondělí, nebo můžete navštívit zámeckou zahradu, která je otevřená denně a zadarmo.

Leave a Reply