6 nejlepších aktivit v Českém Krumlově
Panorama Českého Krumlova od autobusového nádraží

6 nejlepších aktivit v Českém Krumlově

Jedete do Českého Krumlova a nevíte, co byste zde měli dělat a vidět? Připravili jsme pro Vás 6 aktivit, které byste neměli minout. Na konci článku pak získáte speciální tip, jak ušetřit.

Před epidemií koronaviru byl Český Krumlov s téměř 2 miliony turistů druhým nejnavštěvovanějším městem v České Republice hned po Praze. Město bylo přeplněné Asiaty a dostat se z náměstí k hradu byl často bojový výkon.

Dnes je Český Krumlov velmi příjemným místem na výlet. Právě proto je návštěva Českého Krumlova skvělým nápadem.

Parkování v Českém Krumlově

Pokud jedete do Českého Krumlova autem, tak budete muset nechat Váš vůz na jednom z odstavných parkovišť P1, P2, P3 nebo P5, které jsou zhruba 5-10 minut chůze od náměstí. Prvních 40 minut máte zdarma, poté za parkování zaplatíte 40 Kč za hodinu, na P1 pak ještě o 10 Kč více. Do centra města je totiž bez povolení vjezd zakázán.

1. Aktivita: Prohlídka hradu a zámku Český Krumlov

Pokud jste přijeli do Českého Krumlova pouze na jeden den, tak musíte navštívit zámek. Již ve 13. století stál na stále nad Českým Krumlovem kamenný hrad, který se za 500 let postupně rozrostl na více než půl kilometru dlouhý areál zámku s pěti nádvořími, více než 40 budovami a 350 místnostmi. Stal se tak druhým největším hradním komplexem v České Republice hned po Pražském hradu.

Cestou k pokladně se nezapomeňte podívat na medvědy, které chováme v Krumlově již od 16. století.🐻

Na druhém nádvoří (hned za medvědím příkopem) najdete pokladnu, kde si můžete koupit lístky na prohlídky zámku. Prohlídky probíhají každý den kromě pondělí od 9:00.

K dispozici jsou čtyři druhy prohlídek:

Druhy prohlídek:

 • Renesanční a barokní apartmány: prohlídky v 10:00, 11:30, 13:10, 15:20 a 16:20 a začínají na třetím nádvoří. Toto je nejoblíbenější prohlídka, která prochází nejstaršími částmi zámku, ve kterých žili jak slavní Rožmberkové, tak i další rodiny Českého Krumlova, jako Eggenberkové či Schwarzenberkové.
 • Apartmány z 1. a 2. poloviny 19. století: prohlídky v 10:30, 11:30, 14:00 a 16:00 a začínají na třetím nádvoří. Dozvíte se vše o rodině Schwarzenberků a uvidíte novo-gotické apartmány, ve kterých žili předtím, než se z Českého Krumlova přestěhovali do Hluboké nad Vltavou.
 • Barokní divadlo: prohlídka v 15:00 začíná u barokního divadla. Toto je nejzajímavější budova v Českém Krumlově. Barokní divadlo je naprosto unikátní stavba. Většina barokních divadel vyhořela a to krumlovské je jedno ze čtyř, které přežily do dnešní doby. Pokud nevíte, jakou prohlídku si vybrat, tak právě toto divadlo by byla naše první volba
 • Zámecká věž a hradní muzeum: otevřeno od 9:00 do 18:00. Vstup do „nejvěžovatější věže ze všech věží,“ jak jí nazval Karel Čapek, najdete v rohu nádvoří, kde si koupíte i lístek.

Pokud nemáte zájem o prohlídky zámku, nevadí. Celý zámecký areál je ZDARMA přístupný a nikdy se nezamyká. Pokud hledáte místo pro romantickou procházku, projdětě se zámkem po setmění.

2. Aktivita: Prohlídka Českého Krumlova s průvodcem

Český Krumlov nikdy nepoznáte lépe, než s dobrým průvodcem. Již osm let provádíme turisty centrem Českého Krumlova. Máme netradiční styl a vtipné historky. Nebojte, historickými daty a důležitými osobnostmi Vás neunudíme k smrti. To nejdůležitější o Českém Krumlově se dozvíte zábavnou formou, uvidíte nejlepší vyhlídky a dostanete tipy, co ve městě po prohlídce dělat.

Český Krumlov se dostal na seznam památek UNESCO v roce 1992 jako jedno z nejzachovalejších renesančních měst v České Republice a pokud se chcete dozvědět o jeho téměř 800-leté historii, projděte si město s námi. Uvidíte jak historické centrum města, tak i druhý největší zámek v České Republice.

Pokud byste měli zájem o tématické prohlídky, tak nabízíme také další prohlídky:

 • Historická prohlídka Českého Krumlovaúvod do dějin Českého Krumlova. Pokud Vás zajímá nejstarší historie Českého Krumlova, šlechtické rody a gotika, renesance či baroko, pak je toto prohlídka pro Vás.
 • Český Krumlov 20. století – poznáte nedávnou historii Českého Krumlova a navíc Vám vše ukážeme na dobových černobílých fotografiích. Budeme mít o čem mluvit. Český Krumlov navštívil Adolf Hitler, na náměstí vjely v roce 1968 sovětské tanky a Krumlov vlastnil Adolf Adolf Schwarzenberk, prastrýc politika Karla Schwarzenberka.

 • Noční prohlídka – projděte si s námi tiché ulice nočního Krumlova a zaposlouchejte se do fascinujících příběhů minulosti. Povíme Vám ty nejlepší příběhy, legendy a duchařské příběhy z místní historie. Použijeme přenosný projektor a promítneme Vám obrázky z dějin města na zdi místních domů.

3. Aktivita: Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Nad zámeckým areálem se totiž rozprostírá 750 m dlouhá zámecká zahrada. Je otevřená zpravidla od 8:00 do 19:00 a pokud máte alespoň 30 volných minut, tak se do ní vydejte. Přední část je ve francouzském stylu, zatímco zadní je anglický lesopark.

Uprostřed najdete slavné otáčivé hlediště, kvůli kterému hrozí UNESCO Českému Krumlovu vyškrtnutím ze seznamu světového dědictví a na konci zahrady se pak nachází hezký rybník ideální pro krátkou procházku.

4. Aktivita: Oběd v Českém Krumlově

V Českém Krumlově je téměř 100 restaurací. Naštěstí ne všechny jsou pastmi na turisty. Vybrali jsme tři, které máme jako místní rádi.

 • Hospoda Na Louži je tradiční česká restaurace s domácí kuchyní a skvělým místním pivem. Nachází se v blízkosti náměstí Svornosti a najdete zde jak místní, tak i turisty. Restaurace ve stylu 30. let nabízí poctivou českou kuchyni a dobře ošetřené pivo.

 • Máte rádi burgery a skvěle ošetřené pivo? Zajděte do restaurace Můstek kousek od náměstí.
 • Dobrou pizzu najdete hned v podzámčí v italské restauraci Nonna Gina. My milujeme lasagne a k tomu chlebovou pizzu. Zkuste nahlédnout do jejich kuchyně, kde uvidíte měděnou pec až Neapole. Po chutném obědě doporučujeme italskou kávu a Tiramissu.
 • Jen několik set metrů od zámku je další restaurace, která se tentokrát specializuje na burgery a burritos a jmenuje se Restaurant 99.

TIP: Pokud chcete něco rychlého do ruky, doporučujeme fastfood s kebabem. Již několik let ho provozuje rodina syrských uprchlíků, kteří utekli ze Sýrie v roce 2012 a zanechali za sebou kdysi prosperující hotel v Palmýře, který je dnes bohužel v ruinách.

5. Aktivita: Půjčte si v Krumlově loď, raft, nebo paddleboard

Český Krumlovem protéká řeka Vltava a vodácké aktivity je možné provozovat zpravidla od května do září.

Půjčit si kánoe, nebo rafty není v Českém Krumlově také žádný problém. Nejkratší trasa jde opět kolem centra města a trvá od 30-45 minut. Pokud chcete delší výlet, tak doporučujeme 3-4 hodinový výlet z Českého Krumlova do Zlaté Koruny.

Pokud se nebojíte adrenalinu, půjčte si paddleboard, projeďte se kolem historického centra Českého Krumlova a sjeďte si několik jezů.

V případě, že se Vám nechce pádlovat, tak se můžete projet v Českém Krumlově na voru a to jak během dne, tak i romanticky večer. Noční voroplavba je skvělý způsob, jak zakončit den v Českém Krumlově.

6. Aktivita: Zajděte do Fotoateliér Josefa Seidla

Pokud hledáte unikátní muzeum, tak navštivte tento fotoateliér z roku 1905, který byl přestavěný na muzeum fotografie. Ateliér se nachází asi 5 minut chůze od českokrumlovského náměstí.
Josef Seidel byl jedním z průkopníků fotografie a v Českém Krumlově a na Šumavě dokumentoval život místních lidí bezmála 50 let. Za svůj život nafotil 140 000 fotografií, jejichž negativy měl uložené na půdě svého domu a z nichž se velkou část podařilo digitalizovat a jsou k nahlédnutí či ke koupi na webových stránkách muzea.

Doporučujeme se nechat vyfotit v dobových kostýmech a nechat si fotografie poslat poštou.

Tip: Pořiďte si Český Krumlov Card a ušetřete 50% na vstupech

Pokud máte rádi muzea, tak s touto kartou ušetříte 50% z běžného vstupu. Za cenu 400 Kč (a pro rodiny za 800 Kč) se dostanete do pěti zajímavých míst:

 • Zámek Český Krumlov: Hradní muzeum a zámecká věž – vystupte 162 schodů a podívejte se na Český Krumlov tak, jako se na něj dívali Rožmberkové, kteří věž nechali postavit.
 • Regionální muzeum v Českém Krumlově – podívejte se na unikátní keramický model Českého Krumlova, který zachycuje město v roce 1800 v době, kdy mělo město stále ještě hradby a brány.
 • Museum Fotoateliér Seidel – nejzajímavější muzeum v Českém Krumlově. Více informací níže.
 • Egon Schiele Art Centrum – Umělec Egon Schiele v Českém Krumlově trávil svoje dětství a poté se zde chtěl usadit. Na jeho památku vzniklo zajímavé muzeum.
 • Kláštery Český Krumlov – expozice Život a umění v krumlovských klášterech – Dvojklášteří nabízí množství volnočasových aktivit. Zajděte do řemeslných dílen, nebo na interaktivní výstavu.

Kartu koupíte ve všech těchto místech (vyjma klášterů) a v infocentru na náměstí Svornosti.

Závěr

V Českém Krumlově se toho dá zažít za jeden den mnoho, od prohlídky města, zámku, nebo muzeí až po sport a outdoorové aktivity. Pokud Vám něco v článku chybělo, tak se nestyďte a nechte pod článkem svůj komentář, kontaktujte nás emailem info@prohlidkyceskykrumlov.cz, nebo volejte na 724 858 907.

 

Leave a Reply